Honors & Awards

Volleyball

WCC Coach of the Year

  • Sue Bedient: 2011

WCC All-Conference, First Team

  • Sammy Hank (Spooner): 2012 + WCC All-Tournament Team
  • Kelsey Hanson (Cameron): 2012
  • Kaitie Anderson (Clayton): 2012 + Defensive Specialist of the Year
  • Emily Kruger (Cameron): 2012 + Setter of the Year
  • Corey Birdsill (Birchwood): 2011
  • Katherine Sohn (Minong): 2011
  • Tanae Romportl (Rice Lake): 2009 + All-Tournament Team

WCC All-Conference, Second Team

  • Kristen Lansin (Cumberland): 2011
  • Kayla Steffen (Turtle Lake): 2010
  • Corey Birdsill (Birchwood): 2010

WCC All-Conference, Honorable Mention

  • Cassandra Clark (Barron): 2007
  • AnneMarie Larson (Chetek): 2007
  • Amanda Barnes (Rice Lake): 2006
  • Jessica Bowe (Chippewa Falls): 2006
  • Amanda Barnes (Rice Lake): 2005

WJCAA Regional All-State

  • Jessica Solum (Chetek): 2008
  • Cassandra Clark (Barron): 2007

Golf

WCC Coach of the Year

  • Ken Bramhall: 2011
  • Ken Bramhall: 2010

WCC All-Conference, First Team

  • Brandon Stencil (Luck): 2011 + Player of the Year
  • Tim Peterson (Balsam Lake): 2011
  • Andrew Baehr (Osceola): 2011
  • Chris Olson (Rice Lake): 2010
  • Chris Olson (Rice Lake): 2009

WCC All-Conference, Second Team

  • Travis Lehmann (Cumberland): 2011
  • Travis Lehman (Cumberland): 2010

WCC Women's Division, Leading Scorer

  • Bailey Olson (Dallas): 2011

Men’s Basketball

WCC Western Division Coach of the Year

  • Coach Barney Slowey: 2013-2014

WCC All-Tournament Team

  • Murdock Smith (Siren): 2014

WCC Western Division Player of the Year

  • Riley Kannel (New Richmond): 2012-2013

WCC Western Division All-Conference, First Team

  • Andrew Brown (Siren): 2013-2014
  • Murdock Smith (Siren): 2013-2014
  • Riley Kannel (New Richmond): 2012-2013
  • Ryan McDermott (Northwestern): 2012-2013
  • C. J. Damaske (Rice Lake): 2011-2012
  • Vance Friendshuh (Clear Lake): 2009-2010
  • Kenyaina Smith (Rice Lake): 2006 – 2007
  • Matt Hulett (Osseo): 2006 – 2007
  • George Cadotte (Menomonie): 2005 – 2006
  • Andre Jones (Rice Lake): 2005 – 2006

WCC Western Division All-Conference, Second Team

  • Garrett Verdegan (Cameron): 2013-2014
  • Murdock Smith (Siren): 2012-2013
  • Jared Neibauer (Mellen): 2010-2011
  • Kyle Rose (Hillsdale): 2010-2011
  • Matt Thayer (Clear Lake): 2009-2010
  • Vance Friendshuh (Clear Lake): 2008-2009
  • Sterling Brown (Rice Lake): 2006 – 2007
  • Nicolas Cramlet (Amery): 2005 – 2006

WCC Western Division All-Conference, Honorable Mention

  • Drew Buergi (Rice Lake): 2013-2014
  • Cody Zivcic (colfax): 2013-2014
  • Garrett Verdegan (Cameron): 2012-2013
  • Ryan McDermott (Northwestern): 2011-2012
  • Trent Hagert (Rice Lake): 2011-2012
  • Luke McGowan (Rice Lake): 2010-2011
  • Derek Effertz (Clayton): 2009-2010
  • Derek Effertz (Clayton): 2008-2009
  • Mike Schieffer (Rice Lake): 2008-2009
  • Matt Thayer (Clear Lake): 2008-2009
  • Kenyaina Smith (Highland Park, MN): 2007-2008, MVP All-Star Tourney
  • Jason Vahlenkamp (Bloomer): 2006 – 2007
  • Kyle Fish (Menomonie): 2005 – 2006

WJCAA Region 1 All-State

  • Vance Friendshuh (Clear Lake): 2009-2010
  • Kenyaina Smith (Rice Lake): 2006 – 2007

Women’s Basketball

WCC Western Division All-Conference, Second Team

  • Ralicia Holmstrom (Barron): 2011-2012

WCC Western Division All-Conference, Honorable Mention

  • Felicia Schuman (Cameorn): 2012-2013
  • Kirsten Vik (Spooner): 2011-2012