UW-Barron County announces spring semester Dean's list

6/26/17
By UW-Barron County

The University of Wisconsin-Barron County has announced the Dean’s list for the Spring 2017 semester. All of the students on the Dean’s list have obtained a grade point average of 3.5 or higher for their spring semester classes. The list includes full-time and part-time students.

 

Highest Honors for grade point averages of 4.0 (straight A’s)

Full-time students

Cameron: McKenna Sevals; Chetek: Cody Bol, Kayla Bol; Clayton: Ashley Stafne; Dickinson, N.D.: Casey Danczyk; Eau Claire: Claire DiSera; Hillsdale: Shawn Larson; Jinhua, China: Hao Tan; Ladysmith: Bethany Lehman; Prentice: Carolyn Bauer; Rice Lake: Claire Bekkum, Yongha Hwang, Ginger Pinkerton, Jonathon Thurs; Ridgeland: Judson Stocking; Shell Lake: Anna Hungerbuhler; Spooner: Julie Trcka; Turtle Lake: Cara Duffee.

Part-time students

Chetek: Pamela Howell; Clayton: Mackinzie Fall, Martha Wright; Rice Lake: Nancy Bender, Timothy Novak, Colten Schmidt, Kimberley Sieja, Matthew VanDerLijn; Shell Lake: Amanda Leckel; Spooner: Jennifer Siem, Willow Stroede; Tony: Karrie Groothousen.

 

High Honors for grade point averages of 3.75 or higher

Full-time students

Barron: Nimo Dahir, Abdifatah Elmi; Bloomer: Abrahm Skaw; Changsha, China: Zijian Jiang; Clear Lake: Jessica Monsebroten; Cushing: Jessee Lerud; Dalian, China: Xinzhu Wang, Yubring Zhan; Dresser: Steven Lattin; Exeland: Joscelyn Sager; Ladysmith: Lulit Asfaw, Luke Freeman, Mirza Mustafayev; Menomonie: Shane Korevaar; Quanzhou, China: Junming Yang; Rice Lake: Gloria Brown, Rebecca Swanson; Sarona: Briar Striegel; Shell Lake: D’Artagnan Andrysiak; Spooner: Lucia Stroede; WuXi, China: Yuxin Huang.

Part-time students

Cameron: Natalie Borstad; Prairie Farm: Shanoah Harren; Rice Lake: Logan Horton.

 

Honors for grade point averages of 3.5 or higher

Full-time students

Barron: Suad Ali; Black Earth: Josie McKenzie; Bloomer: Stephanie Szura; Bruce: Jared McHugh; Chetek: Isaiah Jensen; Wuyi, China: Zhao Tu; Cornell: Allison Spegal; Cumberland: Timothy Certain; Dallas: Riley McManus, Jordan Schutz; Eau Claire: Sarah Winchester; Frederic: Kendra Letch; Gwangju, South Korea: Gwan-Woc Yun; Ladysmith: Zhaoyu Wei; Osceola: Jack Ince; Rice Lake: Zachary Clemens, Sarah Dietz, Samantha Gerland, Daniel Schieffer, Andrew Smith; Shenzhen, China: Yanchao Wang.

Part-time students

Clayton: McKenna Larson; Exeland: Winston Sager; Luck: Jamie Preiner; Spooner: Amanda Heino, Angelica Scribner; Webster: Synclare Stubbe. 

Contact

Brian Becker
715-261-6296