UW-Barron County announces spring semester Dean’s list

6/4/18
By UW-Barron County

The University of Wisconsin-Barron County has announced the Dean’s list for the spring 2018 semester. All of the students on the Dean’s list have obtained a grade point average of 3.5 or higher for their spring semester classes. The list includes full-time and part-time students.

Highest Honors for grade point averages of 4.0 (straight A’s)

Full-time students

Barron: Abdifatah Elmi, Brenda Melchor Dominguez; Cumberland: Faith Erickson; Frederic: Anna Potvin; Gwangju, South Korea: Jiyeon Kang, Seungri Kang; Hillsdale: Shawn Larson; New Auburn: Eric Anderson; Rice Lake: Sarah Slayton; Shell Lake: Anna Hungerbuhler; Spooner: Willow Stroede.

Part-time students

Birchwood: Kaitlyn Roppe, Autumn Teasdale; Bloomer: Mary Ellen Kreuser; Chetek: Levi Marquardt; Exeland: Joscelyn Sager, Winston Sager; Rice Lake: Carolyn Bauer, Nancy Bender, Angela Buker, Timothy Novak, Colten Schmidt; Ridgeland: Judson Stocking; Shell Lake: Amanda Leckel.

 

High Honors for grade point averages of 3.75 or higher

Full-time students

Addis Ababa, Ethiopia: Lulit Asfaw; Barron: Abdi Jama, Krista Leistikow; Bruce: Walker Golubiff, Alexia Harelstad; Cameron: Promise Svendsen; Chetek: Jacob Beloate, Kelly Christensen, Mackenzie Curtis, Danielle Pierce; Clayton: Claire Eckert; Dalian City, China: Jinxuan Cong; Eau Claire: Mirza Mustafayev; Glidden: Ashley Pankratz; Ladysmith: Luke Freeman, Zhaoyu Wei, Hayley Wicik; New Richmond: Shayley Parnell; Rice Lake: Jordan Fader, Hunter Holmes, Daniel Schieffer; Sarona: Briar Striegel; Spooner: Rylee Nelson.

Part-time students

Cable: Mary Hancock; Cameron: Natalie Borstad; Shenzhen, China: Zihan Feng.

 

Honors for grade point averages of 3.5 or higher

Full-time students

Barron: Crystalina Peterson; Cameron: Rachel Gillett; Dalian, China: Yubing Zhan; Elk Mound: Chandler Schreiber; Gwangju, South Korea: Seoungyong Park; Rice Lake: Nicole De Yarman, Cole Klasi, Lloyd Schultz; Saint Croix Falls: Erin Gray, Hannah Yira; Shell Lake: Amber Anderson, Drew Johnson; Somerset: Nicole Quaderer; Yangzhou, China: Hongru Li.

Part-time students

Addis Ababa, Ethiopia: Efrata Sime; Barron: Farah Mohamud; Dickinson, N.D.: Casey Danczyk; Exeland: Brittany Pasanen; New Richmond: Jenny Demulling; Rice Lake: Timothy Certain; Wyoming, Minn.: Elizabeth Vass.

Contact

Brian Becker
715-261-6296